Taky jste to zaznamenali? Podzimní sebepéče. Nebo jarní, letní, zimní. Roztomile zpracované infografiky nám ukazují sezonní typy, jak o sebe pečovat. Není na tom asi nic špatného, ale přiznám se, že mě osobně to irituje. Protože péče o sebe není sezonní záležitostí.

Jasně, můžeme si vydlabat dýni, natáhnout chlupaté ponožky, zapálit svíčku. Ale to jsou jen různé náplně těch opravdu sebebičujících činností. Je totiž jedno, jestli budeme dlabat dýni, malovat, sázet kytky nebo zdobit vánoční věnec. Důležité je, že si uděláme čas pro tvorbu a manuální práci, u které si hlava odpočine. Stejně jako je vedlejší, jestli si natáhneme teplé ponožky, zabalíme se do deky, strávíme více času na slunci nebo si připravíme osvěžující limonádu. To na čem zaleží je vytvořit si prostředí, v kterém se cítíme dobře a v bezpečí. A pro každého to může znamenat něco jiného.

Vím, že tyhle tipy nejsou dogmatické a mají nám spíš vnuknout nápady na to, co můžeme dělat. Neberme je ale tak příliš za slovo. Nepřebírejme slepě činnosti ze seznamů, které nejsou naše. Dejme si tu práci a zamysleme se, jaké jsou v tuhle chvíli naše potřeby a co bychom pro sebe mohli udělat.

Hledej odpovědi v sobě, ne na internetu. A pokud potřebuješ inspiraci, rozhodně po ní sáhni. Jen nezaměň něco, co přichází z venku, za to, co vyvěrá z tebe.