Sebepéče rozhodně není o izolovaných technikách.  Zároveň existují činnosti, které v případě vhodného zařazení do života mohou být velmi prospěšné. Berte proto následující aktivity jako inspirativní nabídku, z které můžete dláždit vaši individuální cestu sebepéče.

Zkuste být otevření a experimentovat. Na druhou stranu se do ničeho příliš netlačte. Berte si jen to, co je pro vás v současnou chvíli užitečné.

Procházka

30 minut, 3x týdně

Pobyt na slunci přispívá k vylučování serotoninu. Tento hormon zlepšuje náladu, dodává tělu novou energii a zlepšuje spánek. Zkuste jít na procházku sami a bez telefonu.

Laskavější self-talk

Jak k sobě v duchu mluvíte, ovlivňuje vaše prožívání

Když se přistihnete, že si za něco nadáváte, zastavte se. Nadechněte a vydechněte. Zkuste pro sebe najít pochopení a v duchu vyslovit laskavější věty jako třeba "to se může stát každému."

Vlastní dotek

Pomáhá k uklinění

Položte si ruku na hruď nebo se obejměte. Lidský mozek nerozlišuje, kdo se nás dotýká. Po 20 vteřinách vlastního doteku se začne vylučovat oxytocin, který navozuje pocit bezpečí.

Stav pohlcení

Plné zaujetí v činnosti

Flow stav je ponoření se do činnosti bez vnímání okolního světa. Přináší radost a zvyšuje motivaci. Nelze však záměrně vyvolat.

Omezení času aplikací

Přizpůsobení mobilních aplikací pro kvalitnější trávení času

Nastavte si možnost strávit na určitých aplikací omezené množství času. Nebo si zapněte tzv. večerku, po zvoleném čase vám nebudou chodit notifikace.

Připomínka "jak mi teď je"

Upomínka v kalendáři každý den ve stejnou dobu

Po zaznění upomínky se na chvilku zastavte a obraťte svou pozornost k sobě. Nadechněte se a všimněte si, jak se zrovna teď cítíte. Budujete tak větší pozornost ke svému rozpoložení a potřebám.

Pozorování nepříjemných pocitů

Prožijete-li emoce v momentě, kdy přijdou, neponesete si je s sebou déle

Zkuste nepříjemný pocit pozorovat bez toho, abyste ho posuzovali. Nechte své tělo reagovat tak, jak je mu to přirozené. Díky tomu pocit dříve odezní.

Hodinka nic nedělání

Dopřejte si čas lelkovat

Určete si čas, kdy nic nemusíte. Posaďte se a chvíli jen tak buďte. Pusťte si myšlenky na špacír. Pokud k vám přijde něco, co byste moc rádi dělali, jděte a udělejte to.

Uvolnění napětí z těla

Psychické napětí a stres se hromadí v těle

 Proto je užitečné ho z těla dostat ven fyzickou aktivitou. Můžete zvolit dupání, bušení do polštáře, vyklepávání těla nebo si jít zaběhat. Aktivita by měla být časově omezená a neměla by zajít do naprostého vyčerpání. 

Říct si o čas pro sebe

Vysvětlete druhým, že potřebujete načerpat energii

Trénujte komunikaci svých potřeb. Srozumitelně vysvětlete, když potřebujete dělat něco pro sebe, abyste se později mohli věnovat jiným aktivitám nebo trávit kvalitní čas s blízkými. 

Všímavá snídaně

Zapojte pří jídle všechny smysly

Postupně se zaměřte na jednotlivé smysly. Nejprve jídlo pozorujte, vnímejte jeho vůni. Poslouchejte, jaké dělá zvuky, když s ním manipulujete. Přivoňte si a pak ho ochutnejte.

Psaní deníku

Vypište se z pocitů

Psaní pomáhá lépe uchopit emoce a myšlenky. Není třeba svazovat se tím, kdy nebo co byste "měli" psát. Pište, když máte chuť a o tom, co je pro vás v tu chvíli důležité.

Zajímá vás, jak zařadit sebepéči do každodenního života?

Přihlaste se na workshop