MÝTY v péči o sebe

Kolem sebepéče panují zkreslené představy, které jsou posilovány třeba pojetím tohoto konceptu na sociálních sítích. Seznamte se s nejčastějšími mýty a podívejte se na pokřivená tvrzení v jiném světle.

MÝTY v péči o sebe

Kolem sebepéče panují zkreslené představy, které jsou posilovány třeba pojetím tohoto konceptu na sociálních sítích. Seznamte se s nejčastějšími mýty a podívejte se na pokřivená tvrzení v jiném světle.

Mýtus č. 1

Sebepéči si musíme ZASLOUŽIT

Sebepéče je právo každého z nás, ne odměna. Každá lidská bytost má svou hodnotu nezávisle na tom, co dělá nebo jaká je. Všichni jsme hodni lásky a péče (i když někdy tomu sami nevěříme).

Péčí o sebe zajišťujeme, že budeme mít dostatečnou kapacitu poprat se s nástrahami života. Průběžná péče o sebe zvyšuje naši odolnost a schopnost vyrovnávat se s náročnými situacemi, které nás v životě nevyhnutelně  potkají. 

Mýtus č. 2

Sebepéče je DRAHÁ

K péči o sebe nejsou třeba drahé produkty a wellness pobyty. Účinně se o sebe starat nás nemusí stát žádné peníze. Udržování vztahů s přáteli, procházka, pomazlení s kočkou, meditace, psaní deníku, běh, dostatečný spánek jsou všechno efektivní způsoby sebepéče, které nic nestojí.
Pokud chceme investovat do pomůcek, které nám v péči o sebe pomohou, je to naprosto v pořádku. Je to však pouze další alternativa, v žádném případě nejde o nezbytnost.

Mýtus č. 3

Sebepéče znamená HÝČKAT SE

Péče o sebe znamená převzít zodpovědnost za své zdraví. Během stresových období máme často tendenci oddávat se nezdravému chování jako třeba přejídat se zmrzlinou nebo zkouknout celou řadu seriálu za jednu noc.

Hýčkat se je čas od času v pořádku. Sebepéče je ale ve skutečnosti vyhledáváním zdraví podporujících činností – ne pouze kouskem čokoládového dortu navíc.

Mýtus č. 4

Sebepéče je SOBECKÁ

Sebepéče je předpokladem k poskytování dlouhodobé a kvalitní péči dalším lidem. Těžko můžeme poskytovat láskyplnou péči, pokud nemáme odkud brát, sami se cítíme vyčerpaní a na pokraji svých sil.

Péčí o sebe, děláme službu našim blízkým a světu, jelikož jedině tak ze sebe můžeme vydat to nejlepší.

Mýtus č. 5

Sebepéče je ČASOVĚ NÁROČNÁ

Sebepéče není jen další položkou, kterou je třeba vměstnat do nabitého programu a odškrtnout si ji z to-do listu. Čas strávený péčí o sebe je produktivně využitý, i když se nám zdá, že „nic neděláme.“

V tomto čase regenerujeme a nabíráme nové síly, abychom mohli dlouhodobě, efektivně a spokojeně fungovat.

Mýty o self-care

V tomto článku bych ráda vyvrátila některé mýty, které panují ohledně sebepéče. Myslím, že každý z nás se s nimi někdy setkal. I když si třeba uvědomujeme, že to tak není, někdy...

Číst dál