Jak začít se self-care? Základem je najít si čas na sebe. Nezaměňujme čas pro sebe s časem, kdy s námi není nikdo jiný. Já jako čas na sebe nepočítám, když brouzdám po internetu, uklízím nebo vyřizuju pochůzky. Čas na sebe („me time“) pro mě znamená, že jsem se svými myšlenkami a pocity. Je to pro mě čas, kdy si dobíjím baterky, relaxuju a dělám věci, které mám ráda. Dokonce bych řekla, že součástí mého času pro sebe je i socializace s ostatními. Spíš ale svůj „me time“ trávím sama, protože tak lépe čerpám novou energii.
Sáhněme si do svědomí, jak často jsme opravdu sami se sebou bez toho, abychom na něčem pracovali nebo se jinak rozptylovali. Za sebe můžu říct, že ne dost často. Proto si myslím, že předpoklad dobré self-care je vlastně umět pobýt sám se sebou. Vůbec ale neříkám, že je to lehké. Někdy být sám se sebou může být pěkně děsivé. Já jsem to před pár lety třeba vůbec neuměla. Kdykoli jsem byla sama, přišla jsem si strašně osamělá, protože jsem byla zvyklá, být pořád mezi lidmi nebo svou mysl různě rozptylovat. Když jsem se pak náhodou ocitla sama, vyplouvaly na povrch pocity, kterým jsem nerozuměla a nevěděla jsem, odkud se berou. Byly to všechny ty neodžité věci, které jsem neměla čas zpracovat, protože jsem jim nevěnovala pozornost. Byla jsem tím často tak zahlcená, že jsem to všechno chtěla zase potlačit a zahnat. Což, světe div se, nebylo moc užitečné. Po nějaké době (a že nebyla krátká) jsem dospěla do bodu, kdy si čas pro sebe užívám. Myslím, že jsem k tomu dospěla hlavně praxí.
„Na takové věci nemám čas.“
Už slyším ten zaneprázdněný a důležitý hlásek ve své hlavě. V našich životech se toho děje tolik a máme tolik povinností, že se může zdát skoro nemožné najít si čas na to, být jenom tak sám se sebou. Neuvědomujeme si, že takhle strávený čas má pozitivní dopady na další aspekty našeho života. Trávením času sami se sebou se mimo jiné zlepšuje naše pozornost a zvyšuje se naše produktivita. Je prokázáno [1] , že kvalita času, který se sebou trávíme, je důležitější než kvantita. Takže ti z nás, kteří jsou zaneprázdnění až hrůza, nemusí zoufat.
Jak si tedy na sebe najít čas? Možná už self-care (nevědomě) praktikuješ a je to pro tebe ta nejpřirozenější věc na světě. Já jsem se k tomu ale musela propracovat (a pořád propracovávám), a tak hádám, že v tom asi nebudu sama. Jestli jsi v tomhle aspoň trochu jako já, možná oceníš pár nápadů, jak si na sebe najít čas.
Jednou variantou je nařídit si ráno budík o 10, 20 nebo 30 minut dřív než běžně. Pro mě je tohle bohužel nadlidský výkon. Ale některým ranním ptáčatům to může vyhovovat.
Všimla jsem si taky, že během dne mám poměrně hodně malých časových úseků, kdy jenom bezmyšlenkovitě brouzdám po internetu. Hlavně to dělám, když jsem v tramvaji nebo na někoho čekám. Přesně v těch chvilkách, kdy se nic zvláštního neděje a já se snažím zaměstnat svou mysl. Tyhle chvíle mají podle mě skrytý potenciál. Místo tupýho zírání do mobilu, můžeme praktikovat mindfulness a všímat si, co se kolem nás právě teď děje.
Osobně ale nejvíc bojuju s tím, vyhradit si na sebe větší časový úsek. Už dlouho se mi nestalo, že bych měla celý den pro sebe. Bývá pro mě náročné vyšetřit si pro sebe i několik hodin. Ráda si věci plánuju, ale s časem pro sebe to nedělám. Tohle je věc, kterou bych chtěla vyzkoušet. Plánovat si taková malá rande sama se sebou…….
…………Udělala jsem si teď v psaní pauzu, abych si jedno takové malé randíčko dala do kalendáře. Dost jsem se zděsila, že nejbližší volný čas, který jsem pro sebe našla, je za dva týdny! Další výzvou pro mě bude si tenhle čas pro sebe něčím nepřeplánovat nebo ho nepřesunout v zájmu jiných „důležitějších“ aktivit. Je to taková zkouška. Uvidíme, jestli v ní obstojím. Ale už jenom to, že o tom sem píšu (a že dám vědět, jak to dopadlo), mě motivuje to dodržet.
Mít někoho (kromě sebe) vůči komu uděláme závazek, může pomoct ho opravdu dodržet. Můžeš se domluvit s kámošem, kterému se taky nedaří vyšetřit si na sebe chvilku, že si vzájemně dáte vědět, když se vám to zrovna povede. Nebo si napíšete, když jste si podle kalendáře dali rande sami se sebou. Já dám vědět sem na blog (svým asi pěti čtenářům), jak se mi podařilo tenhle závazek dodržet. Ale dřív, jak za dva týdny to asi nebude.
[1] British Psychological Society (BPS). „Good quality me-time vital for home and work wellbeing.“ ScienceDaily. ScienceDaily, 7 January 2015.