V tomto článku bych ráda vyvrátila některé mýty, které panují ohledně sebepéče. Myslím, že každý z nás se s nimi někdy setkal. I když si třeba uvědomujeme, že to tak není, někdy máme potíže přesvědčit o tom sami sebe nebo naše okolí.

„Pečovat o sebe mohou jen ti, kteří mají dost času.“

Tento mýtus bývá často rozšířený mezi produktivními a zaneprázdněnými lidmi. Čas je pro ně cenná komodita, které mají nedostatek a už teď nestíhají vše, co by chtěli. Tito lidé jsou ale také často ohroženi syndromem vyhoření, workoholismem nebo vedou hektické životy, což se negativně odráží na jejich zdraví a ve vztazích. Sebepéče není něco, čemu bychom se měli věnovat, až jestli na to zbyde čas. Péče o sebe znamená rovnání priorit a uvědomování si, které aktivity jsou pro nás z dlouhodobého hlediska zdravé a užitečné.

Abychom mohli být produktivní a zvládat hodně věcí, potřebujeme si dopřát čas k regeneraci. Péče o sebe také nemusí být nutně časově náročná. Není nezbytné mít každý den vyhrazený tří hodinový blok. Může to znamenat, že si mezi schůzky zařadíme pauzy nebo si budeme častěji všímat, co by v jaké chvíli potřebovalo naše tělo.

„Pečovat o sebe je drahá záležitost.“

V reklamách a na sociálních sítí nás přesvědčuj, že pro kvalitní péči o sebe potřebujeme spoustu věcí – vonné esence, pleťové masky, předplatné do posilovny, propracované deníky nebo kurzy všímavosti. Pomineme teď diskuzi o tom, jaké z těchto pomůcek mohou být více či méně prospěšné. Důležité je vědět, že k péči o sebe si nemusíme nic speciálního pořizovat. Všechny potřebné nástroje máme už teď zdarma k dispozici. Náš dech, který slouží jako kotva a pomáhá nám zklidnit se. Máme slunce, procházky na vzduchu, přírodu, můžeme jít běhat nebo cvičit podle videí dostupných zdarma na internetu. K vnímání vlastních potřeb nejsou totiž zapotřebí žádné materiální věci.

Rozhodně může být příjemné nebo přínosné do některých nástrojů k sebepéči zainvestovat. Není to ale vůbec nutné a je to nad rámec toho, co je opravdu třeba ke kvalitní péči o sebe.

„Sebepéče znamená hýčkat se.“

Hýčkat se je příjemné, ale se self-care to má jen málo společného. Opravdová sebepéče nám dělá dobře hlavně z dlouhodobého hlediska, nejen krátkodobě. Někdy to znamená dělat věci, které jsou nám nepříjemné jako třeba vyříkat si s partnerem, že se nás dotklo něco, co řekl nebo se nám nelíbilo, jak s námi jednal. Péče o sebe je často náročná, třeba když nahlížíme naše vzorce chování, které jsou již neužitečné a snažíme se je změnit. Na některých změnách můžeme pracovat v terapii, jiné zvládneme sami nebo za podpory našeho okolí. Rozhodně ale péče o sebe vyžaduje hodně úsilí a disciplíny.